čtvrtek 12. března 2015

Qi Baishi

Qi Baishi (1864-1957) - čínský malíř a básník: "Mistrovství v malbě se nachází na hraně mezi podobností a nepodobností, úplná podobnost je příliš vulgární, nepodobnost je klamání"



Vrabec na banánovém listu, 1930


Pták s bílým krkem, 1928


Žába, 1956


Osamělá plachta, 1910


Pták na stromě, 1895


Kaktus




Krajina, 1909


Lotosové jezero, 1908


Kraby


Tančící včely


Opice, rozmýšlející nad broskví


Moucha na talíři, 1947



Myš a lampa






Cílem malířů tvořících tuší nebylo (a není) pouze reprodukovat vzhled objektu, ale zachytit jeho podstatu. Pro tvůrce je k namalování koně pochopení jeho temperamentu důležitější než vzhled svalů a kostí, chce-li malovat květiny, není potřeba, aby dokonale ladily jejich okvětní lístky a barvy, ale je důležité, aby byly plné života a vůně. Umělec chce zachytit podstatu zobraozvaného s opomenutím zbytečných detailů. Východoasijská tušová malba může být považována za formu expresionistického umění, které zachycuje neviditelné.




čtvrtek 5. března 2015

Pět barevných variací


1. Většina barevných prvků je ve studených barvách, pouze malý váleček je červený a černý, a stahuje tak pozornost na sebe jak tepelným kontrastem, tak tonálním. Druhým nejvýraznějším prvkem je horní část pozadí, díky syté barvě. Nejsvětlejší je horní plocha pravého vlečku, nejtmavší levého 


2. Celá kompozice je v teplých, zlatavých barvách. Oba válečky jsou výrazněji tmavší než pozadí, tak že tvoří společnou siluetu. Malý váleček je modrý, v kontrastu k oranžovému pozadí, ale tonálně splívá s velkým válečkem. Horní plochy válečků mají nejzářivější barvu a zároveň nejsilnější tonální kontrast se stranami válečků. Nejsvětlejší jsou horní plochy válečků, nejtmavší jejich boční strany.


3. Celá kompozice je složená s navzájem blízkých, tlumených, studených barev a tónů. Nejsilnější akcenty jsou horní plochy válečků- čisté barvy oproti tlumeným, teplý proti studeným. Nejsvětlejší jsou strany válečků, nejtmavší linka a horní plochy válečků.



4. Většina prvků jsou tmavé, studené a tonálně blízké. Hlavní akcent je znovu na horních ploškách válečků, ale teď jsou naopak bílé oproti barevnému pozadí. Kombinace tmavých studených barev dělá večerní, chmurné naladění. Nejsvětlejší jsou horní plochy válečků, nejtmavší dolní část pozadí.


5. Válečky jsou černé a bílé (do studena), pozadí naopak tvoří silné, teplé barvy. Ale barvy na pozadí jsou si tonálně blízké, zatím co na válečcích je silný kontrast. Nejsvětleší jsou strany válečků, nejtmavší horní plochy, pozadí je středně tmavé.

Kresba tuží (použití tmavých a světlých skvrn)


Caravaggio


 Rembrandt van Rijn, Spící Saskie, c 1655


Alexander Deineka


Alexander Deineka


Alexander Deineka, 1935


Alexander Deineka



Vladimir Lebedev


Vladimir Lebedev, prodavačka


Vladimir Lebedev


Vladimir Lebedev


Vladimir Lebedev


Elmer Bischoff


Elmer Bischoff


Elmer Bischoff


David Park


David Park


David Park


Richard Diebenkorn


Richard Diebenkorn